Powered by:Proticaret
M9 Elma Anacı | Telefon : 05373837210 |
Elma Anaçları Meyve Ağaçlarını Bodur Yapan Tabandaki Anaçlardır. Bir Elmanın ne Kadar Bodur Olacağını Yandaki Resimden İnceleyebilirsiniz.
m9 elma anacı

M9 Elma Ançları


       İngiltere’de East Malling Enstitüsünde geliştirilen tam bodur elma klon anacıdır.

         Üzerideki meyveyi erken verime yatırması ve meyve iriliğini arttırması yönünden mükemmel olması nedeniyle en yaygın kullanılan elma klon anacıdır.


Kış soğuklarına ve ağır bünyeli toprak şartlarına dayanıklı dır.

        Standart çöğür anacının oluşturduğu ağacın %35-40’ı kadar ağaç hacmi oluşturur.     Çöğür anacına göre çeşitleri 1 hafta erken olgunlaştırır.


   Tam verime yattığında bu anaç üzerinde bir elma ağacı 2,5m-3m yüksekliğinde taç oluşturur.


     Kök sisteminin çok hassas ve kırılgan olması nedeniyle mutlaka destek sistemine ihtiyaç duyar. Destek sistemi, 10-15m aralıklarla beton yada, emprenye edilmiş ağaç, toprak altında 50-60 cm, toprak üzerinde ise 2,5- 3 m yükseklikte olmalıdır.

        Yerden 50 cm yükseklikte ilk tel ve her 50 cm de bir tel olmak üzere 4- yada 5 tel geçirilerek ağaçlara destek sistemi oluşturulur. Bu Tellere Bodur Bağlama ipi ile bağlanmalıdır.

Bu anaç üzerinde dikim mesafeleri; 3,5 x 1m yada 3,5 x 1,2 m olarak dikilebileceği gibi. sıra üzeri mesafe 60’cm ye, kadar düşürülebilir.

M9 anaçlı bahçe tesisinde dekara 120 ile 400 arasında fidan gerekli olup damla sulama sistemi mutlaka kurulmalıdır.
    
Bu anaç üzerinde 2-3 yaşlarda dekara 500-1500 kg, 5-6 yaşlarda 5-6 ton, tam verim çağı olan 7-8 yaşlarda ise 10-12 ton ürün almak mümkündür.

Phtoptphora ‘ya dayanıklı, Elma Pamukcu Biti ve ateş yanıklığı bakteriyel hastalığına ise hassastır.

M9 anacı na aşılı Grany Smith ve Golden Delicious gibi çeşitlerde güneş yanıklığı görüldüğü için özellikle güneşlenmenin yoğun olduğu bölgelerde gölgeleme materyali kullanılmasında yarar vardır.

m9 Elma Anacı na Scarlet Spur. Redcief, Spur Golden gibi zayıf gelişen elma çeşitleri M9 anacı üzerinde çok zayıf gelişeceği için bu anaç üzerine aşılanmamalıdır.