Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

M9 Klon Anaç

Nereden Yazdırıldığı: Bodur Elma Fidani Formu
Kategori: M9 Tam Bodur Elma
Forum Adı: M9 Tam Bodur Elma
Forum Tanımlaması: M9 Tam Bodur Elma Hakkinda Bilmek Istedikleriniz. Sorulariniz.
URL: http://www.bodurfidani.net/bodurfidan//forum_posts.asp?TID=358
Tarih: 04-Agustos-2020 Saat 13:38
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 wwf-vb - http://www.webwizforums.com


Konu: M9 Klon Anaç
Mesajı Yazan: faruk
Konu: M9 Klon Anaç
Mesaj Tarihi: 09-Nisan-2010 Saat 22:24
        
M9 Klon anaçlara asili bir elma bahçesinden görünüm. Arkadaslar bu bölümde m9 klon anaçlardan bahsedelim. M9 Klon anaçlara asilanan elmalar a tam bodur denilmektedir. Önce söyle bir açiklama yapayim. Bilmeyen çiftçilerimize. Arkadaslar bodur agaçlari bodur yapan üzerinde ki asilar degil. Tabanda ki asi yaptigimiz klon anaçlar bodur özelligini vermektedir. Bodur demek kisa, Küçük manasina gelmektedir. O zaman normal bildigimiz Starking Delicious elmasini m9 Klon anaça asiladiginizda bodur bir elma elde edeceksiniz. Biz halk arasinda m9 klon anaçlara asilanan elmalara tam bodur diyoruz. 

         M 9 klon anaçlar Dünya da en çok kullanilan anaçlardan bir tanesidir. Normal çögür anaçlara göre %35 büyüklükte olup üzerine elma cinsleri asilanmaktadir. Sadece elmalardan supur çesitlerin asilanmasi tavsiye edilmemektedir. Saygilarim ile.
     Cevaplar:
Mesajı Yazan: alkur06
Mesaj Tarihi: 14-Agustos-2010 Saat 18:15
 slm Faruk bey geçen yil dikmis oldugum 650 civari M9 elma var bunlari ilk budamasini bu yil yaprak dökümünden sonra yapmalimiyim. Ilginize simdiden tesekkür ederim. Ali KURU

-------------
alkur06


Mesajı Yazan: faruk
Mesaj Tarihi: 16-Agustos-2010 Saat 23:54
       Sayin kuru Öncelik ile sitemize üye olup sitemiz de aktif olarak ilk defa yazi yazan kisi olarak sizlere çok tesekkür ederim. M9 anaçli elmalar da budama aralik ayi baslar mart ayi sona erer. Genellikle bahçesi çok fazla olan kiseler aralik ayinda baslarlarsada m9 larda kisin kök lerin çalistigi ni var sayarak genelde en güzel budama ayi subat ayinin ilk yarisindan sonra  havalarin -3 dereceden dahasoguk olmadigi günlerde yapilmasi uygun olur.  Ocak ayinda -5 derecenin altina düstügü günlerde kesinlikle budama yapilmamalidir. Özellikle bodur elmalarda bir lider dal birakilmali lider dal kesinlikle kesilmemelidir. Genel görünümü ise ladin agacina benzemelidir. Ortada bir lider dal lider daldan çikan dallardan meyva alinmalidir. Çögür anaçli elmalarda genelde 4-5 lider dal olur. Onun için genelde m9 lar bilinçsizce lider dal kesilerek çögür ançali elmalara benzetilmek istenrmesi agacin fazla boy yapmamasina sebeb olmakta ve fazla verim alinmamaktadir.

-------------


Mesajı Yazan: alkur06
Mesaj Tarihi: 18-Agustos-2010 Saat 16:20
Faruk bey sitenizde bizi aydinlattiginiz için öncelikle çok tesekür ederim. Insallah iyi günlerde hep birlikte kullaniriz, ayrica geçen yil diktigim  M 9 agaçlari bu yil  kis ile bahar arasi kadar budayabilirmiyim. Tesekkürler

-------------
alkur06


Mesajı Yazan: faruk
Mesaj Tarihi: 22-Agustos-2010 Saat 23:14
 Ilk Bahar aylarinda geceleri -3 dereeden az olmadigi günlerde budamanizi tavsiye ederiz.

-------------Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info